Zakład produkcyjny Inter-Lers

zakład produkcyjny inter lersWięźba z fabryki Inter-Lers zyskuje coraz większe uznanie, a zapotrzebowanie na nią stale rośnie. Nie powinno to jednak dziwić biorąc pod uwagę fakt, że ciągle podnosimy jakość wykonania naszych produktów, stosując najnowocześniejsze maszyny i materiały.

Zakład składa się z dwóch hal produkcyjnych, magazynu regałowego – wiaty na drewno, stackera do ustawiania wiązarów, oraz placu do ich składowania. Na terenie firmy znajduje się również budynek mieszczący siedzibę Zarządu i biuro projektowe.

Na magazynie składujemy drewno w odpowiednich warunkach, tj. pod dachem i z możliwością cyrkulacji powietrza. Zawsze mamy co najmniej 1500 m3 suchej tarcicy w odpowiednich przekrojach, aby móc szybko zareagować na potrzeby klientów i odpowiednio dobrać drewno na konkretną konstrukcję. Oprócz drewna litego w grubościach 45 i 60 mm, trzymamy na stanie drewno suche, klejone na długości na mikrowczepy i warstwowo w większych przekrojach np. 140x140 mm lub nawet 180x320 mm. Przeznaczamy je na elementy typu słupy przy wejściu i na tarasie czy płatwie na okapach szczytowych.

Drewno z magazynu, po otrzymaniu listy cięć, przewozimy wózkami widłowymi na halę produkcyjną. Do cięcia tarcicy wykorzystujemy Centrum obróbcze SC3  - nowoczesną maszynę firmy Hundegger, producenta numer 1 w dziedzinie sprzętu do obróbki drewna. Posiada ona możliwość optymalizacji listy tarcicy, co pozwala na ekonomiczne przygotowanie dachu i brak niepotrzebnych odpadów. Ponadto można do niej przesyłać pliki maszynowe CNC za pomocą sieci, co z powodzeniem robimy, otrzymując dokumentację z naszych biur techniczno- handlowych w Poznaniu, Bydgoszczy i oczywiście z biura w Kłecku. Maszyna ta posiada również automatyczne znakowanie elementów, co pozwala na eliminację pomyłek w ręcznym znakowaniu . Przykładowo, średniej wielkości dach kopertowy na budynek mieszkalny może mieć ponad trzysta różnych elementów do wycięcia, a to jest już spore wyzwanie. Dzięki podajnikom nożycowym oraz automatycznemu przesuwaniu drewna szybkość cięcia sięga kilkudziesięciu elementów na godzinę.

zakład produkcyjny inter lersDane fabryczne:

Dokładność cięcia – 1 mm

Obrót wokół pionowej osi – 360°

Obrót wokół poziomej osi - 360°

Długość stołu podawczego – 13 m

W cięciu wspomaga nas również jedna z lepszych maszyn szwedzkiej firmy Randek – czyli obrotowa piła poprzeczna SPCL 728. Wyposażona jest ona w ekran dotykowy, pozwalający wybrać odpowiedni kąt, długość cięć i przekroje drewna. Można także przesłać do niej elektroniczny plik maszynowy z pełną listą cięć i tylko pilnować, aby odpowiednie przekroje drewna trafiały do maszyny. Urządzenie jest również wyposażone w automatyczny przesuw tarcicy.

Dane fabryczne:

Obrót 360°

Pochylenie 28-90°

Długość stołu 8 m

Prędkość przesuwu tarcicy 38m na minutę.

produkcja inter lers, maszyny produkcyjneSprzęt do cięcia znajduje się na starej hali produkcyjnej. Oprócz niego mamy tu również jedyną w Polsce maszynę do produkcji belek stropowych Posi-Joist, czyli kombinacji drewna i stalowych profili wzmacniających. Dzięki niej planujemy zwiększyć znacznie ich produkcję już w roku 2016. Prasa ta składa się ze stołu do prasowania i prasy portalowej. Górną część stołu tworzy specjalna prowadnica, służąca do umieszczania stalowych profili wzmacniających Posi-Strut. Ustawienie rozstawu zapewnia silnik elektryczny z przekładnią. Prowadnica służy jako uchwyt dla specjalnych docisków pneumatycznych, które mocują drewno przeznaczone do wykonania belki. Sama prasa jest kierowana przez sterownik swobodnie programowalny PLC.

hala produkcyjna inter lersJedyna w Polsce i nieliczna w Europie, najnowsza linia produkcyjna Mark1 Easy JIG zlokalizowana jest w nowo wybudowanej hali. Linia ta składa się ze stabilnych stalowych stołów o łącznej powierzchni prawie 200 m2 i wymiarach 4,8x40 m, nad którymi zawieszony jest system projekcji laserowej, umożliwiający precyzyjne ustawianie drewna i płytek. Osiemnastometrowa część stołu wyposażona jest w system Easy JIG czyli zestaw stabilnych ograniczników i uchwytów automatycznie (w ciągu kilkudziesięciu sekund) ustawiających się w dowolny kształt wiązara. Przyspiesza to niesamowicie pracę, a równocześnie daje pewność powtarzalności wymiarów. Plik z kształtem danego wiązara przesyłany jest zdalnie za pomocą sieci.  Nad stołami pracują dwie niezależne prasy o miejscowym nacisku nawet do 50 ton. Pracą pras można sterować ręcznie. „Uczą się” one jednak kształtu wiązara i kolejny przejazd wykonują same. Można im również, za pomocą odpowiedniego pliku z programu, nakazać od razu samodzielną pracę, zarówno pod względem trasy przejazdu jak i siły nacisku z jaką pracują. Prasa po przesłaniu pliku produkcyjnego wie jak duża płytka w którym miejscu się znajduje i z jaką siłą trzeba ją potraktować.

plac inter lers z dźwigiemPo sprasowaniu wiązara przesuwany jest on na system rolek, które są wyposażone w silniki i wypychają element na zewnątrz hali.

Poza halą znajdują się dwa stanowiska do automatycznego pionowania i ustawiania wiązarów. Po ustawieniu odpowiedniej ilości wiązarów – jednego kompletu, cała paczka przenoszona jest w powietrzu z pomocą żurawia na miejsce składowania lub bezpośrednio na naczepę transportową.

Tak przygotowane paczki już czekają na wyjazd do naszych Klientów na plac budowy!